Nowe Przedsiębiorstwa Społeczne!

W subregionie poznańskim, dzięki wsparciu WCES, powstało kilka nowych Przedsiębiorstw Społecznych. Poniżej zamieszczamy ich opis:

STOWARZYSZENIE NA RZECZ INICJATYW LOKALNYCH „SILS” – ŚRODA WIELKOPOLSKA

Stowarzyszenie działa na polu edukacji i aktywności społecznej wśród młodzieży na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich. Przy współpracy z lokalnymi szkołami, jednostkami samorządu terytorialnego i innymi organizacjami tworzy i realizuje programy edukacji pozaformalnej i pozalekcyjnej, na których pracuje z młodzieżą nad ich komunikacją, przedsiębiorczością i umiejętnościami społecznymi.

Od 2010 roku, dzięki realizacji przedsięwzięć w programie Erasmus+ SILS organizuje międzynarodowe wymiany młodzieżowe i daje możliwość udziału w wydarzeniach, dzięki którym młodzież może doskonalić swoje umiejętności językowe, poznawać kulturę i zwyczaje innych narodów. Wymiany trwają około tygodnia i odbywają się w całej Europie (np. Londyn, Cypr). Organizacja gości również osoby z innych krajów. W trakcie wymiany uczestnicy, wspierani przez liderów grup, realizują program pracy – są to różne ćwiczenia, symulacje, debaty, aktywności na świeżym powietrzu oraz warsztaty.

Stowarzyszenie prowadzi również szkołę językową, w której kształci się młodzież oraz dorośli. Przewodnią usługą są szkolenia językowe nastawione na przełamywanie bariery w mówieniu i posługiwaniu się językiem obcym. W ofercie znajdują się języki: angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, chiński oraz arabski. Organizacja ma również możliwość przeprowadzania certyfikacji językowej (EPA – ETS Preferred Associate) i prowadzi egzaminy: TOEIC® Listening & Reading, TOEIC® Speaking & Writing, TOEIC BridgeTM, WIDAF, TFITM (Test de Français International), TOEFL® ITP (PBT), TOEFL® Junior.

FUNDACJA PANHERI

Fundacja Panheri ma na celu promowanie rozwoju osobistego, świadomej edukacji i współtworzenie środowiska wspierającego efektywne wykorzystywanie ludzkiego potencjału. Porzez współpracę z pokoleniem wchodzącym na rynek pracy oraz przedstawicielami świata biznesu, organizacja chce usprawniać komunikację międzypokoleniową i zwiększać szanse satysfakcjonującego zatrudnienia.

Główne aspekty działalności dzielą się na dwa obszary: podstawowy (m.in. program edukacyjny Focus&Go, szkolenia biznesowe, sprzedaż książek / księgarnia, projekty społeczno-edukacyjne, Webinaria, Coaching, E-learning) oraz wspierający (wykłady otwarte dla szkół wyższych, konsultacje dla studentów, wsparcie merytoryczne dla bezrobotnych i osób planujących założyć działalność gospodarczą, wywiady z osobami, które odniosły sukces – promocja autorytetów w społeczeństwie, Rada Mentorów, Klub Rozwoju Panheri, Klub Mindfulness, audyt i analiza przedsiębiorstw oraz organizacji, w zakresie rekrutacji i zarządzania “pokoleniem Z” oraz wdrażanie skutecznej komunikacji międzypokoleniowej)

Flagowym produktem Panheri jest projekt szkoleniowo-mentorski Focus&Go. Nie ma podobnego produktu na rynku, skierowanego bezpośrednio do studentów i absolwentów, realizującego potrzeby w tak całościowy sposób. Wydelegowani mentorzy są  odpowiednio przygotowani, aby wesprzeć uczestnika projektu swoim doświadczeniem. Program oparty jest na procesie i pozwala wprowadzić odpowiednie wartości aby po jego zakończeniu uczestnik mógł z większą świadomością wejść w rynek pracy. Budując wśród studentów odpowiednie kompetencje, Fundacja ułatwia tym samym proces zatrudnienia potencjalnemu pracodawcy, który otrzymuje kompetentnego pracownika, samodzielnego, ambitnego, chętnego do współpracy i gotowego na podjęcie wyzwań na nowym stanowisku.

Projekty Fundacji kierowane są również do sfery biznesowej, w której przygotowywani są pracownicy organizacji do współpracy z młodą kadrą, która pracuje i komunikuje w inny sposób. Rozwijając komunikacje międzypokoleniową w organizacji zapewniana jest spójność i zwiększenie efektywności podczas realizowanej pracy. Fundacja stawia na naukę wspólnego języka, opartego na wzajemnej współpracy, promującego wartości. Przedsiębiorcy otrzymują profity w postaci przygotowanych do rekrutacji młodych adeptów szkół wyższych.

Do działalności fundacji należy zaliczyć również księgarnię, z odpowiednio przygotowanym programem rozwoju w postaci książek pokategoryzowanych pod względem poziomu zaawansowania i treści.

FUNDACJA AKCELERACJI I INKUBACJI BIZNESU

Fundacja Akceleracji i Inkubacji Biznesu  została założona w 2012 roku przez specjalistów w dziedzinie informatyki i telekomunikacji. Zajmuje się szeroko pojętym rozwojem osobistym. Pomaga rozwinąć własny potencjał oraz osiągnąć poczucie zawodowego i osobistego spełnienia poprzez organizowanie szkoleń, aktywizacji zawodowej, integracji społecznej oraz wymiany międzynarodowych doświadczeń. Główną misją fundacji jest m.in wspieranie przedsiębiorczości w szczególności młodych przedsiębiorców i specjalistów chcących formalnie rozpocząć swoją działalność oraz wspieranie osób wykluczonych w  efektywnym wejściu na rynek pracy.

Od początku 2016 roku Fundacja rozszerzyła zakres świadczonego wsparcia w zakresie integracji i reintegracji zawodowej i społecznej oraz przedsiębiorczości m.in. o osoby z niepełnosprawnościami, młodzież, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym oraz cudzoziemców ze względu na znaczące doświadczenie w działalności na rzecz tych osób nowo zaangażowanych pracowników.

Działalność gospodarcza fundacji polega na dostarczaniu jak najlepszych rozwiązań z zakresu systemów informatycznych oraz sieciowych wielkopolskim firmom, a w dalszej perspektywie firmom z  obszaru całej Polski i zagranicznym klientom, które przyczynią się do szybkiego rozwoju i zmniejszenia kosztów działania i zarządzania tych firm. Znaczna większość zatrudnionych pracowników (blisko 90%) to osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

FUNDACJA TYFLOLOGIKA

Fundacja realizuje działania w dwóch obszarach: CENTRUM EDUKACJI oraz CENTRUM ZDROWIA. Oferta skierowana jest głównie do osób z niepełnosprawnościami w szczególności do osób niewidomych i niedowidzących.

W ramach Centrum Edukacji realizowane są różnego rodzaju szkolenia. Nauka języków obcych – zespół lektorów to osoby z niepełnosprawnościami (również wzrokowymi), co umożliwia lepsze zrozumienie i dostosowanie skuteczniejszych metod nauki. Fundacja dysponuje bogatą bazą materiałów dydaktycznych, ukierunkowanych na naukę osób z niepełnosprawnością wzrokową (powiększona czcionka, Brajl, materiały audio). Szkolenia komputerowe – obsługa komputera, Internetu, pakiet MSOffice, urządzenia mobilne. Sprzęt do prowadzenia szkoleń jest wyposażony  w odpowiednie oprogramowanie (udźwiękawiające i powiększające). Metody masażu leczniczego – szkolenia z zakresu masażu klasycznego, relaksacyjnego, masażu gorącymi kamieniami, drenażu limfatycznego, sportowego, masażu bańką chińską, masażu woskiem, masażu reflekosologicznego stóp. Czytanie i pisanie w alfabecie Brajla – szkolenia z zakresu nauki pisma punktowego Brajla ukierunkowane na trening umiejętności sprawnego czytania i pisania na tabliczce, maszynie oraz drukarce brajlowskiej.

W ramach Centrum Zdrowia można skorzystać z psychoterapii – indywidualna oraz psychoterapia par, a także spotkania coachingowe. Celem spotkań jest szczególnie pomoc osobom z niepełnosprawnością w radzeniu sobie z codziennie spotykanymi trudnościami. Uczestnicy mają również szansę na rozwój osobisty, zwiększenie własnego potencjału i poznanie swoich zasobów dzięki spotkaniom coachingowym, które pomagają w życiu, nie tylko prywatnym, ale również zawodowym. Masaż – np. masaż  klasyczny, relaksacyjny, masaż gorącymi kamieniami, drenaż limfatyczny, sportowy, masaż bańką chińską, masaż woskiem, masaż reflekosologiczny stóp.

Fundacja Tyflologika planuje zająć się również publikacją artykułów i książek przeznaczonych dla osób niewidomych i niedowidzących, dostosowanych do potrzeb: alfabet Brajla, audiobooki i powiększona czcionka. Oba centra w fundacji charakteryzuje holistyczne podejście do uczestników, czego odzwierciedleniem jest oferta łącząca aspekty edukacji i zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA „TURBO”

Spółdzielnia Socjalna „Turbo” jest spółdzielnią osób fizycznych, która planuje uruchomienie swojej działalności w październiku 2016 roku. Nowo powstająca spółdzielnia postawiła działać w następujących obszarach:

  • produkcja wypieków,
  • kawiarnia,
  • warsztat mechaniczny.

Produkcja wypieków będzie skoncentrowana na produkcji konfekcji ciastkarskiej, tart (słodkich, słonych), muffinek (słodkich, słonych) na życzenie w wersjach wegetariańskich, fit, bezglutowe i dla diabetyków. Wypieki będą przeznaczone do sprzedaży we własnej kawiarni oraz dla klientów zewnętrznych (indywidualnych i instytucjonalnych).

Z kolei kawiarnia będzie miała siedzibę (wraz z zapleczem produkcyjnym) na ul. Górna Wilda w pobliżu Starego Browaru. W kawiarni przewidziane jest stworzenie kącika z wygodnym siedziskiem i stoliczkami, aby klienci na miejscu w mogli spożywać świeżo wypieczone ciasta i ciastka popijając aromatyczną kawę. Oferta kawiarni będzie przeznaczona dla klientów indywidualnych z rynku lokalnego.

Mechanika samochodowa będzie miała siedzibę przy ul. Słodyńska 37 w Kiekrz-Psiarskie. Oferta będzie skierowana głównie do klientów będących właścicielami samochodów marki BMW z całej Wielkopolski.

Nowa działalność w istniejącej spółdzielni socjalnej:

SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA „BLISKO WAS.PL”

Spółdzielnia Socjalna „BliskoWas.pl” mająca siedzibę w Tarnowie Podgórnym istnieje od 2013 roku. W środowisku lokalnym jest znana z usług prowadzonych w ramach myjni samochodowej, pralni wodnej, sprzątania biur, domów i wspólnot. W sierpniu 2016 roku Spółdzielnia postanowiła stworzyć 2 nowe miejsca wprowadzając na rynek nowe obszary działań:

  • mobilne usługi porządkowe,
  • wyroby cukiernicze – Bezowe Atelier.

Mobilne usługi porządkowe będą realizowane na terenie Tarnowa Podgórnego i będą obejmować następujące usługi:

  • pranie tapicerki samochodowej,
  • odświeżanie tapicerki meblowej,
  • pranie dywanów i wykładzin,
  • dezynfekcja pomieszczeń,
  • udrażnianie rur.

Usługi będą kierowane w szczególności do klientów instytucjonalnych tj. hotele, gabinety medyczne, przedsiębiorstwa posiadające flotę samochodową, przedsiębiorstwa posiadające lokale biurowe oraz do klientów indywidualnych zamieszkujących w Tarnowie Podgórnym.

Z kolei wyroby cukiernicze będą realizowane na terenie powiatu poznańskiego i będą obejmować następujący asortyment:

  • Bezy (kluczowy produkt w ofercie) – torty bezowe typu Pavlova, Tort bezowy, Daquas, Tort weselny typu Pavlova, każdy oferowany w trzech rozmiarach,
  • Biszkopty (alternatywa dla tortów bezowych) – dokładniej tort czekoladowy z wiśniami oraz tort waniliowy z truskawkami oferowane w jednym rozmiarze,
  • Serniki (konieczność wykorzystanie żółtek z produkcji tortów bezowych) – dokładniej sernik z musem malinowy i bezą, sernik z brzoskwinią oraz sernik z czekoladą oferowany w jednym rozmiarze.

Produkty będą kierowane w szczególności do klientów instytucjonalnych tj. hotele, restauracje, cukiernie oraz do klientów indywidualnych zamieszkujących na terenie powiatu poznańskiego.