Partnerstwo w Środzie Wielkopolskiej

W powiecie średzkim od początku w spotkaniach zmierzających do utworzenia partnerstwa lokalnego uczestniczył Starosta Marcin Bednarz, Burmistrz Środy Wojciech Ziętkowski, Stowarzyszenie Dom Pełen Kultury, a także OPS, PUP i lokalni przedsiębiorcy. W późniejszym czasie dołączyli też przedstawiciele sąsiednich gmin powiatu średzkiego.

 

To dzięki działaniom partnerstwa lokalnego Stowarzyszenie Dom Pełen Kultury powołało Centrum Integracji Społecznej im. Władysława Zamoyskiego w Jarosławcu. CIS otrzymał status od Wojewody i środki z Urzędu Marszałkowskiego na uruchomienie działalności. Obecnie w CIS-ie uczestniczy ponad 20 osób z gminy Środa. Wykonują oni zlecenia na rzecz gminy, ZGM i współpracują z firmą Lena Lighting S.A.

 

W roku 2017 w powiecie powstały nowe spółdzielnie socjalne:

  • Spółdzielnia Socjalna „Bar Mleczny MIŚ” (powołana przez Powiat Średzki i Gminę Środa Wielkopolska);
  • Spółdzielnia Socjalna CIT (powołana przez Stowarzyszenie Zawsze dla Średzian i Stowarzyszenie Średzkie Towarzystwo Fotograficzne);
  • Spółdzielnia Socjalna HIT (powołana przez Stowarzyszenie Zawsze dla Średzian i Stowarzyszenie Klub Sportowy Polonia).

Obecnie celem partnerstwa jest wspieranie powstałych podmiotów ekonomii społecznej, a w szczególności rozszerzenie zasięgu działania Centrum Integracji Społecznej. Obecnie działa ono wyłącznie na terenie gminy Środa Wielkopolska, mogłoby zaś przyjmować uczestników z całego powiatu, co dzięki darmowej komunikacji w całym powiecie, jest logistycznie wykonalne.